Skąd się bierze beton architektoniczny?
Beton architektoniczny jest ciekawym materiałem, który łączy w sobie nowoczesność, trwałość i elegancję, dzięki czemu świetnie sprawdza się w każdej aranżacji wnętrza. Materiał ten dostępny jest w kilku kolorach, a wyróżniający go nieoczywisty wygląd wpływa na jego wciąż rosnącą popularność. Jednak jak powstaje beton architektoniczny? I co warto wiedzieć o jego parametrach przed dokonaniem decyzji? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Z czego powstaje beton architektoniczny?
Beton architektoniczny powstaje z niemal tych samych składników, co standardowy beton wykorzystywany w budownictwie. Główne produkty to więc cement, kruszywo, a także woda. Sekretnym składnikiem jest jednak tzw. cement hutniczy, decydujący o ciekawym wyglądzie materiału końcowego. Dodatkowo, w procesie tworzenia stosowane jest bardziej płaskie i okrągłe kruszywo, które sprawia, że beton architektoniczny nabiera charakterystycznej faktury i gładkości. Duże znaczenie ma także dodanie odpowiedniej ilości plastyfikatorów i upłynniaczy, które zmniejszają ilość wody koniecznej do stworzenia mieszanki. Środki te sprawiają też, że całość staje się bardziej plastyczna, a przy tym odporna na ewentualne uszkodzenia wynikające z dalszej eksploatacji.
Na jakość betonu architektonicznego wpływają trzy główne czynniki:
- sposób i technologia wykonania (50% efektu),
- mieszanka betonowa (30% efektu),
- system deskowań (20% efektu).
Parametry betonu architektonicznego – co warto wiedzieć?
Beton architektoniczny proponowany przez naszą firmę to produkt wykonywany zgodnie z normą PN-EN 12467 „Płyty włóknistocementowe”, który spełnia wymagania elementów stosowanych w obiektach mieszkalnych jako okładziny ścian wewnętrznych i zewnętrznych. Jego cechą charakterystyczną, a jednocześnie główną zaletą, są nieregularne smugi i wżery o różnej intensywności i ilości. Dodatkowo na powierzchni poszczególnych płyt mogą pojawiać się różnice dotyczące kolorystyki, gładkości oraz połysku, a także mikropęknięcia i ślady użycia narzędzi wykorzystywanych do ręcznej obróbki.
Dodatkowo warto pamiętać, że:
- płyty z betonu architektonicznego wykonywane są standardowo w czterech kolorach: białym, jasno-szarym, szarym i antracytowym,
- ich wykonanie obejmuje tzw. barwienie w masie, czyli proces w którym wykorzystywane są składniki naturalne cechujące się zmiennością kolorystyczną,
- płyty z betonu architektonicznego wykonywane są w dwóch wersjach wykończenia, czyli w wersji gładkiej i porowatej.